Menu

Rowery elektryczne MTB 2

Lipiec 27, 2018 - ROWERY ELEKTRYCZNE MTB
Rowery elektryczne MTB 2

Rowery elektryczne w górach – wypoczynek

Rowery elektryczne działają w oparciu o rozwiązania typu pedelec tzn. że działający w nich silnik elektryczny pełni rolę wspomagacza, który przejmuje część mocny niezbędnej do wprawienia roweru w ruch. Mimo to bez pedałowania daleko się nie zajedzie zwłaszcza, że silnik włączy się dopiero w momencie naciśnięcia na pedały. Warto o tym pamiętać, gdyż sprzęt ten często mylony jest z motorowerami. Te drugie faktycznie mogą jeździć same. E-rowery – nie. Co roku popularność e-rowerów powiększa się, zdobywają one kolejnych sympatyków. W niektórych państwach sprzedaż tego sprzętu sięga rocznie nawet kilkuset tysięcy sztuk. Absolutnym pionierem pod tym względem jest Republika Federalna Niemiec, gdzie sprzedaż elektrycznych rowerów sięga prawie pół miliona egzemplarzy rocznie. W Polsce popularność elektryków jest znacznie mniejsza, co nie znaczy, że moda na nie, nie istnieje.

speed pedelec

Wyróżnić można wiele rodzajów elektryków. Większość e-rowerów działa w oparciu o wspomniany system pedelec. System ten polega na tym, iż silnik elektryczny o mocy do 250 watów udziela rowerzyście wsparcia do momentu osiągnięcia prędkości 25 km/h. Jednakże nie wszystko e-rowery funkcjonują w oparciu o to rozwiązanie. Istnieją też rowery elektryczne sportowe działające w systemie s-pedelec. W tym przypadku mamy do czynienia z silnikiem elektrycznym o większej mocy, który udziela wsparcia rowerzyście nawet przy dużych prędkościach. Należy w tym miejscu pamiętać, iż w Polskim prawie te rowery traktowane są jak skutery i wymagają rejestracji.

elektryczne rowery na górskich szlakach

W ofercie wielu sklepów czy wypożyczalni znajdują się również rowery elektryczne MBT. I chociaż w porównaniu do zachodu w Polsce wciąż są mało popularne to jednak z roku na rok spotyka się na nich coraz więcej osób. Dzięki wspomaganiu elektrycznemu trzeba włożyć mniej wysiłku w pokonywanie górskich ścieżek i stromych podjazdów. Dlatego taki rower podczas górskich wybierają często osoby starsze, czy o gorszej kondycji. Dzięki wspomaganiu silnika elektrycznego nie muszą wówczas całkowicie rezygnować z wyprawy. Oczywiście, e-rowery używane są także przez młodych i wysportowanych ludzi, którzy chcą po prostu zrelaksować się na wakacjach nie nadwyrężając ponad miarę. W końcu ciągłe, strome, kilkusetmetrowe podjazdy nie muszą zaliczać się do (nomen omen) szczytu każdego z nas. Ponadto, pokonywanie podjazdów po 500 m przewyższenia na rowerze ze skokiem 160 mm nie należy do najlżejszych i najprzyjemniejszych doświadczeń sportowych.

Dlatego też popularność rowerów ze wspomaganiem silnika elektrycznego na górskich szlakach w ostatnim czasie rosła i wiele wskazuje na to, że nadal będzie rosnąć. E-bike poza większą wagą niczym szczególnym nie różni się od zwykłego roweru, nie trzeba mieć specjalnych, dodatkowych uprawnień by go prowadzić, kieruje się nim dokładnie w ten sam sposób co zwykłym rowerem. I chyba w tym tkwi największy sukces opisywanego rozwiązania – w prostocie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Content is protected !!