Menu

Rower elektryczny górski

Lipiec 19, 2018 - ROWER ELEKTRYCZNY CUBE, ROWERY ELEKTRYCZNE MTB
Rower elektryczny górski

E-rowery MTB dla początkujących. Co to jest e-rower?

.

Jazda na rowerze jest nie tylko przyjemnością samą w sobie, ale także doskonałym sposobem na spędzanie w sposób aktywny wolnego czasu. Treningi rowerowe doskonale wpływają na sylwetkę, a także poprawiają ogólny rozwój organizmu, jego wytrzymałość oraz odpowiednie natlenienie. Hitem są rowery elektryczne MTB. Jaki rower elektryczny powinien wybrać początkujący kolarz MTB?

Co to jest rower elektryczny, zwany e-rowerem?

Rower – to pojazd dwukołowy, napędzany siłą mięśni. Taki jest rower klasyczny. Natomiast rower, który posiada nie tylko napęd manualny, ale i napęd elektryczny, jest nazywany e-rowerem. Budowa roweru elektrycznego nie różni się znacząco od budowy zwykłego roweru. E-rower jest wyposażony w pedały, koła oraz łańcuch napędowy. Dodatkowym wyposażeniem roweru elektrycznego jest niezbędna bateria, a także silnik elektryczny oraz komputer z wyświetlaczem. Komputer to mózg e-roweru, który zawiaduje pracą jego silnika. Przy użyciu komputera jest też możliwe odpowiednie dostrojenie roweru. Wyróżniamy:
– rowery elektryczne miejskie
– rowery elektryczne typu MTB : sportowe i górskie.

Wspomaganie i ładowanie baterii w rowerze elektrycznym

Jeśli komuś się wydaje, że rower elektryczny jeździ samodzielnie bez użycia siły mięśni, to mocno się zdziwi. Rower elektryczny nie jeździ sam. Układ elektryczny wspomaga tu klasyczny proces pedałowania, który staje się po prostu łatwiejszy. Siła mięśni ma więc efektywne wsparcie. A to pozwala na pokonanie odległości o wiele większej niż, gdy jedziemy zwykłym rowerem. E-rower jedzie dzięki sile nóg, jak i układowi elektrycznemu. Co ciekawe, na takim rowerze można poruszać się w sposób klasyczny, czyli bez wspomagania silnika. Pomoc elektryczna to jak pedałowanie dodatkowej osoby. Nie można też martwić się o czas ładowania baterii i jego koszt. Ładowanie baterii jest proste i nie trwa długo, bo około 2 do maksymalnie 3 godzin. Sam koszt naładowania wynosi 30 groszy. Jazda rowerem elektrycznym jest też bardzo ekonomiczna. Zasięg e-roweru zależy od pojemności akumulatora, wagi użytkownika, prędkości jazdy, ukształtowania terenu oraz warunków pogodowych i wynosi od 30 do 120 km, co równa się odbyciu ciekawej wycieczki rowerowej.

Rodzaje silników elektrycznych

Są dwa podstawowe rodzaje silników. Jest to silnik umiejscowiony w piaście koła. Są też specjalne silniki, które swoje miejsce mają w mechanizmie korbowym (podwyższające koszt roweru elektrycznego). Te drugie idealnie utrzymują odpowiedni punkt ciężkości roweru. Wykorzystują je rowery elektryczne górskie oraz sportowe rowery elektryczne. Podobne znacznie ma zamocowanie samej baterii. Najbardziej popularne jest na tylnym bagażniku, środkowej części albo wewnątrz samej ramy.

[h5]Sportowy e-rower dla początkujących[/h5]

Skoro już wiemy, jak wyposażone są e-rowery oraz, co w nich jest najważniejsze, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie – jaki rower MTB powinien wybrać początkujący w tej zabawie rowerzysta? Jazda terenowa, a w szczególności jazda górska nie jest łatwa i wymaga odpowiedniego sprzętu rowerowego – przede wszystkim takiego, który będzie niezawodny i wytrzymały. Idealnym rozwiązaniem jest rower hybrydowy z widelcem amortyzowanym o skoku 100mm, który posiada szerokie, bezpieczne opony, a także bardzo mocne, niezawodne hydrauliczne hamulce tarczowe. Dodatkowym plusem jest minimum 9-cio biegowe przełożenie np. Shimano, a także trwała bateria i odpowiednio zabezpieczony silnik. Takie przekładki pomogą ustawić rower w każdej sytuacji. Przede wszystkim rowery elektryczne sportowe i górskie e- rowery należy dobierać pod własne możliwości i umiejętności, jak każdy sprzęt używany w trudnych warunkach terenowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

error: Content is protected !!